Web stranice unutar e-zadar grupacije:

eZadar Forvm  

Vrati se   eZadar Forvm > Zadarske ćakule > Život i stil > Ljepota i zdravlje

Ljepota i zdravlje Kako pobjediti bolesti. Kako biti lijep i živjeti zdravo.

Odgovori

Opcije Teme Način Prikaza
Staro 07.02.2011, 15:06
falimimore's Avatar
falimimore falimimore je odsutan trenutačno
Meštar od forvma

Nivo Reputacije: 9
falimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo drag
Uobičajeno sirup od lovora protiv kašlja

nedugo sam uhvatila jaku prehladu - bez visoke temperature, grozno curenje iz nosa (ne mogu reći šmrcanje kad je bilo u ogromnoj količini ) i jaki kašalj koji se vukao i nakon što su svi drugi simptomi minuli... popila sam i bočicu kupljenog sirupa za kašalj od trputca (plantago vulgaris, lat.)... s obzirom na to da ne trošim šećer, a kupljeni sirupi za kašalj ga sadrže u (pre)obilnim količinama, raspitala sam se za neka druga rješenja i u kućnim uvjetima spravila izvrstan domaći sirup po receptu koji sam dobila:

pola litre vode
1 cijeli limun (ako je šprican, ostaviti ga preko noći u osoljenoj vodi i četkicom mu oprati koricu)
10 žlica smeđeg šećera (mora ga biti jer daje gustoću, ali ne previše)
10 listova lovora

pomiješati šećer i vodu, kad zakuha ubaciti listove lovora, na laganoj vatri kuhati najmanje pola sata; pred kraj dodati limun s korom narezan na kriške. ohladiti, procijediti, staviti u zatvorenu staklenku u hladnjak; piti 4 do 5 žlica dnevno.

garant pomaže, provjereno!
Staro 08.02.2011, 10:57
bren's Avatar
bren bren je odsutan trenutačno
Veliki meštar od forvma

Nivo Reputacije: 10
bren je vrlo dragbren je vrlo dragbren je vrlo dragbren je vrlo dragbren je vrlo drag
Uobičajeno

Quote:
Originalno postano od falimimore Pogledaj poruku
... izvrstan domaći sirup po receptu koji sam dobila:

pola litre vode
1 cijeli limun (ako je šprican, ostaviti ga preko noći u osoljenoj vodi i četkicom mu oprati koricu)
10 žlica smeđeg šećera (mora ga biti jer daje gustoću, ali ne previše)
10 listova lovora

...
garant pomaže, provjereno!
Mora da je stvarno dobar, jer nesto slicno sam procitala i na jednom blogu i isto je pomogao. Recept je jako slican ovome. Moze se i odguglati, samo se upise: lijek protiv bronhitisa. Samo tamo je bez secera, ali sa medom.

Falimimore, jesi li stavljala svjeze listove lovora ili susene? Ili je to svejedno?
Staro 08.02.2011, 14:56
falimimore's Avatar
Meštar od forvma

falimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo dragfalimimore je vrlo drag
Uobičajeno

Quote:
Originalno postano od bren Pogledaj poruku
Falimimore, jesi li stavljala svjeze listove lovora ili susene? Ili je to svejedno?
nemam svježi, samo sušeni ali s izvrsnim pedigreom - s otoka na kojemu nema civilizacijskih zagađenja

ne bih rekla da čini neku veliku razliku, ionako se kuha - a ako je pravilno sušeno, koncentriranije je

i ostali pripravci poput tinktura, ekstrakata ili eteričnih ulja se rade od sušenog bilja a ne svježeg jer se pretpostavlja da je svježe bilje osjetljivo i samim time podložnije truljenju i fermentaciji...

iako ne bih imala ništa protiv svojeg lovorovog drvca s kojeg bi se, kad zatreba, skinuo listić-dva (pa i više ) za osobne potrebe!
Staro 19.02.2011, 14:28
Kiki's Avatar
Kiki Kiki je odsutan trenutačno
Junior

Starost: 27
Nivo Reputacije: 6
Kiki će vrlo brzo postati poznat
Uobičajeno Kombucha

Terapeutska svojstva Kombuche, zvane još i čajna gljiva nisu nepoznata diljem svijeta. Kada je bivši američki predsjednik Reagan bolovao od raka, Japanci su mu kao znak želje za ozdravljenjem u pomoć poslali Kombuchu.

Kombucha – gljiva koja se nesebično dijeli prijateljima i znancima kao zalog želje za zdravijim i kvalitetnijim životom. Izrazito ukusnog i osvježavajuceg okusa. Ovaj vas čaj može osloboditi raznih tegoba, bilo da ga pijete, bilo da ga upotrebljavate kao vanjske obloge.

Mnogo različitih imena se pridodaje ovoj gljivi, (preciznije receno Kombucha je jedna čvrsta mrena, simbioza bakterija i kvasa koja se stvara na čaju) zovu je kineska, indijska, ruska i japanska gljiva što samo dokazuje njenu široku rasprostranjenost.

Kombucha je ljekovit čaj. Čini se kao ljekovito sredstvo za široku paletu bolesti koja bi bila u rasponu od “bezazlenih” neraspoloženja do težih bolesti.

Ovo su samo neki od dokazanih i spoznatih dostignuća u liječenju:

- Liječi upalu zglobova (artritis)
- Srčani infarkt
- Čireve, hemeroide
- Sivu mrenu
- Olakšava godine menopauze, PMS, te grčeve pri menstruaciji
- Smanjuje pretilost i vrši detoksikaciju
- Smanjuje žučne kamence i prijetnje žuči
- Jača bubrege
- Liječi arteriosklerozu (povapnjenje žila), te šećernu bolest
- Nesanicu
- Pomaže u regulaciji crijevnih aktivnosti

Ovaj, slobodno ga mozemo nazvati i kućni lijek, pokazao se učinkovitim zahvaljujući svojim metaboličkim svojstvima i kao odličan stabilizator staničnih membrana bez štetnih nuspojava koje imamo kod mnogih farmaceutskih proizvoda.

Prirodnu snagu čaja možemo koristiti i za održavanje naše vitalnosti, te psihičkih i mentalnih sposobnosti.

Samo "mali" uvod.
Ono što mene zanima jest: ima li netko iskustva s ovom gljivom i ima li je za pokloniti ili prodati? Nigdje ne mogu doći do nje.
Reply With Quote
Staro 26.05.2012, 21:43
falimimore's Avatar
Meštar od forvma

Uobičajeno sirupi od ljekovitog bilja

česte promjene vremena (malo kiše, malo sunca pa opet sve iznova ) natjerale su me provoditi više vremena u zatvorenom prostoru. tako sam, kao profesor Baltazar mislila, mislila i potaknuta obilnom ponudom mladozelenog bilja smislila: malo branja, malo kemijanja i iz moje kuhinje izašlo je nekoliko krasnih sirupa: od matičnjaka, lavandinih suhih cvjetića, kaduljinih cvjetova i kaduljinih listova

istina je, pomogla sam si internetom ali sam i pored njega prilagođenim autorskim pristupom smislila novu recepturu koja će odgovarati mojem nepcu i ukusu.

uz bilje, u igri su samo fruktoza, limun i voda. a sirupići su, zavisno od koje biljke napravljeni, raznobojni - lavandin je zlatnožute, matičnjakov nježno žute, kaduljinih cvjetova crvenkast a kaduljinih listova nježno zelene. oduševljena sam i ponosna na sebe

još nitko nije spominjao osvježavajuće sirupe za tople dane pa ne znam radi li ih itko od vas? kako idu vaši recepti, baš me zanima!

moja receptura za matičnjak:
pregršt listova matičnjaka (otprilike dobre dvije šake, može i više, nježnog je okusa)
2 l vode
300 g fruktoze (slađa je od običnog šećera pa je ovo dovoljno)
sok 3 limuna

Vodu i fruktozu staviti na vatru neka se fruktoza rastopi i malo proključa. Skinuti s vatre, ubaciti sok limuna i listove matičnjaka. Poklopiti i ostaviti stajati 24 sata.
Nakon toga procijediti u flaše, dobro ih zatvoriti i staviti na suho i hladno mjesto (hladnjak ili podrum).

to je sve brzo gotovo i fiiino

Bookmarks

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila postanja
Ne možete otvarati nove teme
Ne možete slati odgovore
Ne možete slati privitke (attachmente)
Ne možete uređivati Vaše poruke

BB code is Uključeno
Smilies are Uključeno
[IMG] code is Uključeno
HTML kod je Isključen

Prijeđi na Forvm

Vremenska zona je GMT +2. Trenutačno je 02:01 sati.